Joculatores Dei Trubadurzy Chrystusa Pana
Pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej
- Dedykowana św. Franciszkowi z Asyżu –
Piątek 10 sierpnia, godz. 20, Dziedziniec, wstęp wolny
Pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej dedykowana św. Franciszkowi z Asyżu.
Pieśni trubadurów i Minnesingerów, włoskie laudy franciszkańskie, cantigas de Santa Maria, pieśni Meistersingerów, pieśni polskie z tradycji bernardyńskiej, pieśni lirnickie z żywej tradycji
Po koncercie i krótkiej przerwie, ok. 22:00 - TAŃCE TRADYCYJNE I HISTORYCZNE
Warsztaty archaicznych, tradycyjnych tańców korowodowych i nie tylko, z różnych stron Europy. Proste kroki i wspólny puls pozwalają się włączyć każdemu, młodym i starym, nawet tym, którzy nie uważają się za tancerzy. I oczywiście z przygrywaniem żywej kapeli.
Sobota 11 sierpnia, godz. 11.00, Dziedziniec, wstęp wolny.
Żywa muzyka, średniowieczna i tradycyjna, pieśni opowieści - lirników czy trubadurów i melodie instrumentalne blisko ludzi. Tak, jak bywało kiedyś. Muzykanci przysiadają gdzieś. Z doświadczenia wiemy, że muzyka i instrumenty przyciągają ludzi jak nektar pszczoły. Jak w dawnych czasach pieśni - historie – z wsi, miasteczek, zamków i jarmarków; pieśni o cudach. Wyszukane w starych księgach i zasłyszane i zebrane w podróżach. Żywa muzyka zawsze w interakcji z publicznością.
SCHOLA WĘGAJTY jako zespół działający w ramach Stowarzyszenia „Węgajty” niedaleko Olsztyna powstała w styczniu 1994 roku. Tworzą go śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną.
Od ponad 22 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki literacko –muzyczno -dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w wielu krajach Europy oraz głównych ośrodkach kraju. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, antropologów, plastyków, językoznawców, liturgistów i przedstawicieli innych komplementarnych dziedzin, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.
Wykonywane przez Scholę dramaty liturgiczne można zgrupować w kręgi tematyczne: bożonarodzeniowy – Ordo Stellae, wielkopostny – Planctus Mariae i Ludus Passionis, wielkanocny – Ludus Paschalis, starotestamentowy – Ludus Danielis, maryjny Ordo Annuntiatione oraz Cuda św. Mikołaja – Miracula Sancti Nicolai.
Schola prowadzi od szeregu lat badania terenowe nad tradycją pieśni i obrzędów w formie wypraw i rekonesansów niemal w całej Europie. Programy koncertowe odwołujące się do tych tradycji to: Joculatores Dei , Kanty i psalmy, Okcydent - orient oraz Zamek Warmia. Dom Tańca to program tańców instrumentalnych, cykl warsztatów i biesiad tanecznych wprowadzający świeckie aspekty archaicznych kultur, dopełniając i równoważąc wątki sakralne. W 2010 roku na zamku w Olsztynie miała miejsce premiera spektaklu muzycznego Gra o Świętym Franciszku.
W 2016 roku w Cerkwii Pokrowskiej w Bielsku Podlaskim miało miejsce premierowe wykonanie bizantyjskiego hymnu Św. Romana Melodosa - Kondakionu O nawróconej.